Haber Detayı
22 Mayıs 2019 - Çarşamba 18:30
 
CANDAN BİR DADAŞ GÜNGÖR ORBAK
İstanbul’da Erzurum adına faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının sevilen başkanlarından ER-AKDEF Erzurum Aşkale Dernekler Federasyonu Başkanı Güngör Orbak bu ayki röportaj konuğumuz. Kendisi ile hoş bir sohbet gerçekleştirdik. Kendisi genç, dinamik, çalışkan aynı zamanda da hoş sobet ve candan bir dadaş
RÖPORTAJLAR Haberi
CANDAN BİR DADAŞ GÜNGÖR ORBAK

1-GÖNGÖR ORBAK KİMDİR TANIYABİLİRMİYİZ?
Merhaba, 1974 yılında Erzurum’da doğdum. İlk, orta ve üniversite eğitimlerimi Erzurum da tamamladım. . Evliyim. İki erkek çocuk babasıyım. Orta öğrenim yıllarımdan beri birçok sivil toplum kuruluşlarında üye, başkan yardımcılığı ve başkanlık görevlerinde bulundum. Şuan Erzurum Aşkale Ballıtaş Derneği  (BAL-DER) yönetim kurulu başkanlığı, Erzurum Aşkale Dernekler  Federasyonu(ER-AKDEF) yönetim kurulu başkanlığı, Erzurum Konfederasyonu (ERKON) kurucular kurulu görevini yürütmekteyim. Lüks kağıt ithalat –ihracat işi ile iştigal etmekteyim

  2-BİRAZ İŞ ADAMI GÜNGÖR ORBAKTAN BAHSEDERMİSİNİZ NELER YAPAR?
Vaktimin çoğunu işime ve aileme ayırıyorum. Yurt dışından ithalat yoğunluğu olan kağıt ticareti sektöründeyim. Türkiye de çok bilinmeyen bir sektör fakat herkesin tüketimini yaptığı bir ürün ar-ge ve  sürekli hesap kitap gerektirdiği için zihnen ve bedenen yorgunluğu fazla olan bir sektör. Vaktimden arta kalan zamanlarımda dernekler ve üyelerinin sorunlarında , güzel günlerinde yanlarında olmak ve  genel toplantılara katılımlarla geçiyor.  Biraz işkolik olduğum doğrudur.

3- BİRAZDA GÜNGÖR ORBAK’IN SOSYAL YÖNÜNÜ TANIYALIM.
Aldığım aile eğitimindendir sanıyorum, insanlarla iletişim halinde ve cemiyet hayatında bulunmayı, yeni insanlarla tanışmayı severim. Teşkilatçı bir yapıya sahip olduğumdan dolayı gerek ailemin içinde  gerek arkadaşlarım ile birlikte sosyal etkinlik ve  faaliyetler planlayıp hareket etmeyi seviyorum. İnsanlara olan değer yargılarımın, sevgi ve saygımın temel prensipklerini birlik ve beraberliğin  güçlendirdiğine inanıyorum. Ayrıca genel tarihimizi araştırmak, kitap okumak, doğada zaman geçirmek, ekonomiyi takip etmek ilgi duyduğum alanlardır.

4- ERZURUM AŞKALE DERNEKLER FEDERASYONU NASIL OLUŞTU KİMLER VAR NELER YAPIYOR BAHSEDER MİSİNİZ?
       Federasyonumuzun oluşumunda Aşkaleli dostlarımız, Büyükgeçit derneği üyeleri, Başkanı Musa TATAR, Haydarhacı derneği üyeleri, başkanı Halil KARAPINAR , Saptıran derneği üyeleri,  başkanı Zafer DEMİR , Taşağıl derneği üyeleri, başkanı Ebubekir AĞBABA, Karahasan derneği üyeleri, başkanı Yakup ŞİMŞEK, Kapıkale derneği üyeleri,  başkanı Celil ARAKIZI, Topalçavuş derneği üyeleri, başkanı Kemal OF  ve isimlerini uzun uzadıya söyleyemediğim,  Erzurum ve Aşkale sevdalılarının değerli zamanları ve emekleri ile kurulmuştur .

         Yönetim kurulundaki başkanlarım ve üyelerimizin sosyal sorumluluk projeleri üzerinde yoğun ilgi ve alakalarından dolayı, sürekli yapmaya çalıştığımız yardımlar, hemşehrilerimize yakın olabilmek ve onların zor günlerinde , iyi günlerinde yanı başlarında bulunabilmek için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz. Hatta yakın zamanda da  bir sosyal sorumluluk projemiz daha olacaktır.

         Palandöken gibi dik duruşun göstergesi olan bar kurslarımız, gençlerimizle; geleneksel spor aktiviteleri ve turnuvalar, ailelerimizin kaynaşması için geleneksel piknikler düzenliyoruz. Memleketimiz insanlarına değer veriyor ,  Erzurum’un DADAŞLIK şiârına layık olmaya  ve gelenek göreneklerimizi yaşamaya, yaşatılmasına vesile olmaya çalışıyoruz.

5- İSTANBULDAKİ ERZURUM DERNEKLERİNİN YAPISINI NASIL BULUYORSUN OLMASI GEREKEN NE OLMALI
 Arkadaşlarımız İstanbul gibi kozmopolit bir şehirde Erzurum’lu hemşehrilerimizi bir çatı altında toplamaya, gelenek ve göreneklerimizin yaşatılmasına vesile olmaya çalıştıklarına inanıyorum. Bu konuda herkesin elinden geleni yaptığını düşünüyorum.

6- ERKON ÇATISI ALTINDA KURUCU OLARAK YER ALDIĞINIZ, ERKON YAPISINDAN BAHSEDER MİSİNİZ?
        Erzurum Konfederasyonu (ERKON) Erzurum tarihinde bir ilk olarak kuruldu. Tarihin şahitlik edeceği  altın sayfalarda bu  kurumda görev almam benim için elbette diğer arkadaşlarım gibi gurur kaynağıdır. Tüm Erzurum ve Erzurumlu’ları ilgilendiren bir kurum olmasından ötürü herkesin  gücü nispetinde konfederasyonumuza desteklerini esirgemeyeceğine inancım tamdır. Erzurum’un dağılmış olan yapısını her alanda kalabalık nüfusumuzu nüfuz olarak gösterebilmek için gerekli çalışmaların profesyonel ekip ruhu ve  ekonomik güçlerini kazanmış belli kriterlere sahip, işleri sadece dernekçilik olmayan kaliteli bir ekiple  sosyal alanda, kültürel alanda sistemli olarak her birimin kendi görev yetki alanında azami gayretle çalışmalarını yürütmekteyiz.

              Ayrıca siz Tahsin KARA  yüreğiniz ve gücünüzle yanımızda olduğunuzu her zaman htiriyorsunuz. Bana bu fırsatı sunduğunuz için size şahsım ve ERKON ailesi adına teşekkür ediyorum.

7- ERKONUN HEDEFİ NEDİR. SİZCE NE OLMALI?
ERKON hedef olarak oldukça net ve doğru kararlar bütünüyle kurulmuştur. Allah nasip ederse layığı ile verilen ortak kararların oluşumu için var gücümüzle çalışacağız.

8- BU KADAR SOHBET ÜZERİNE SİZE ‘’ERZURUM’’ DESEM NE DERSİNİZ.

‘’CAN DERİM’’
9- ERZURUM SPOR MAÇLARINI HİÇ KAÇIRMIYORSUNUZ ERZURUM SPOR SİZDE NASIL BİR HEYACAN UYANDIRIYOR
Memleketimizin futbol takımı bizim için gurur sembolüdür. Tabii ki her Erzurum sevdalısı gibi bende kaçırmadan takip ediyorum sonuna kadar destekliyorum. 

10- ERZURUM VE ERZURUMLUYA MESAJINIZ VARMI?

Biz birlikte gücüz ve güçlüyüz…

Erzurumlu kalmakta olmakta zor zanaattır.

Havası sert yüreği mert Erzurum’lu olmak zordur

Güngör ORBAK

1974 yılında Erzurum’da doğdum. İlk ve orta öğretimi Dadaş Beldesi’nde yaptım . Liseyi Erzurum Lisesi ve Atatürk Anadolu Teknik Lisesi’nde yapıp üniversite eğitimimi Atatürk Üniversitesi Makine bölümü tamamladım .Askerliğimi İzmir Maltepe As.Lis.Dst.Kt.Ulş.Bak.Tk.K.lığı ’nda  yaptım. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde şuan eğitim görmekteyim.

Birçok sivil toplum örgütünde üye, başkan yardımcılığı ve başkanlık görevlerinde bulundum. Şuan Erzurum Aşkale Ballıtaş Derneği  (BAL-DER) yönetim kurulu başkanlığı, Erzurum Aşkale Dernekler  Federasyonu(ER-AKDEF) yönetim kurulu başkanlığı, Erzurum Konfederasyonu (ERKON) kurucular kurulu görevini yürütmekteyim.

Lüks kağıt ithalat –ihracat işi ile iştigal etmekteyim. Evliyim. İki erkek çocuk babasıyım.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CANDAN, BİR, DADAŞ, GÜNGÖR, ORBAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı