Haber Detayı
20 Aralık 2021 - Pazartesi 11:50
 
ERKON’dan muhteşem final
Erzurum Konfederasyonu (ERKON) tarafından 2-5 Aralık’ta Maltepe Sahil Etkinlik alanında düzenlenen ‘Kadim Şehir Erzurum Tanıtım Günleri’ muhteşem finalle sona erdi.
SİVİL TOPLUM Haberi
ERKON’dan muhteşem final

İstanbul’daki Erzurumluları Erzurum Konferederasyonu (ERKON) çatısı altında bir araya getiren Erzurum Konfederasyonu’nun Maltepe’de düzenlediği tanıtım günleri etkinliği tam not aldı.

Kadim Şehir Erzurum`un tarihinden sanatınına, kültürüne ve yöresel ürünlerinine kadar birçok ince ayrıntının düşünüldüğü dev organizasyon, içeriği dolu ve yoğun bir ziyretçinin katılımıyla 4 günlük Erzurum Tanıtım Günleri görkemli törenle sonaerdi.

Birbirinden özel konuklar ve Erzurumlular katıldı

01.12.2021salı günün Erzurum Tanıtım Günleri için ilk olarak Bağcılar’da özel bir tanıtım programı düzenlendi. Bar ekibi gösterisi ile başlayan etkinlikte vatandaşlara; Cağ kebabı, İspir kuru fasulyesi ve kadayıf dolması tatlısı ikram edildi. Yoğun bir katılım ve ilginin olduğu tanıtım programı vatandaşlardan tam not aldı.

Erzurum Tanıtım Günleri olumsuz hava şartlarına rağmen planladığı gibi, 2 Aralık Perşembe günü Maltepe’de başladı.

 

3 Aralık Cuma günü özel bir törenle açılışı yapılan etkinliğe; İçişleri Eski Bakanı ve Erzurum Milletvekili Selami Altınok, Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı İdris Güllüce, İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır,Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 22. Dönem Erzurum Milletvekili Prof Dr. Muzaffer Gülyurt, 22. ve 26. Dönem Erzurum Milletvekili Prof Dr. Mustafa Ilıcalı, Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Esenyurt Belediye Başkanı Kenan Deniz Bozkurt,Beyoğlu BelediyeBaşkanı Haydar Ali Yıldız,Sancaktepe Belediye Başkanı Av. Şeyma Döğücü, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, DEVA Partisi Erzurum İl Başkanı Vahit Bingöl,        Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanı İsa Mesih Şahin,İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kanuncu, DEVA Partisi İstanbul İl Başkanı Erhan Erol,Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Hüseyin Terzi, Merkez Parti İl Başkanı Murat Kış,ERKON kurucu başkanı/Esenyurt eski belediye başkanı Ali Murat Alatepe, İBB Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Başkan Danışmanı Hasan Akkuş, İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç, Müsiad Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Karatemiz, Müsiad Erzurum Başkanı Fuat DEMİR,Erzurum Gazeteciler Cemiyeti (EGC) Başkanı Metin Barlak, Erzurumspor Eski Başkanı Hüseyin Üneş, AK Parti Kartal İlçe Başkanı Ebubekir Taşyürek, DEVA Partisi Sultangazi İlçe Başkanı Tarkan Yolat, Gelecek Partisi Arnavutköy İlçe Başkanı Tuncay AKTÜRK DEVA Partisi Arnavutköy İlçe Başkanı Fatih Karabalık, Soyolog ve Yazar Dr. İlhami Fındıkçı,Emekli Tümamiral ve Yazar Cihat Yaycı, Yazar Zekiye Çomaklı, Sivil Toplum Kuruluşları başkan ve yöneticileri, bürokratlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşıve Kura`n-ı Kerim tivetiylebaşlayan program, bar ekibinin özel gösterisi ile devam etti.

Açılış ve Protokol Konuşmaları

Açılış progranımda konuşan Erzurum Konferederasyonu (ERKON) Genel Başkanı Mustafa Macit, 2019 Erzurum Tanıtım Günlerinden sonra 2020 yılında Koronadan dolayı yapamadığımız Erzurum Tanıtım Günlerini yeniden yapıyoruz ve bir aradayız. Bundan dolayı çok mutluyuz. İşte yeniden Erzurum İstabulda ve Maltepe etkinlik alanını hınca hınç doldurarak gücümüzü , birlik ve beraberliğimizi gösteriyoruz. Hedefimiz bu yılda katılım rekorunu kırmak Erzurumu en iyi şekilde tanıtmaktır. Bunuhep beraber ve birilikte başaracağız diyerek katılımcılara teşekkür etti. Erzurum Konfederasyonu Yönetim Kurulu veErzurum Tanıtım Günleri Komisyon Üyelerini isim isim sahneye davet ederek katılımcıları topluca selamladılar. Protokol konuşmalarında, Belediye Başkanları, Milletvekilleri ve Erzurumlu kadınlaları temsilen Zekiye Çomaklı katılımcılara hitap ettiler. Konuşmacılar, Erzurumun tarihi misyonuna, kültürüne ve birleştirici rolüne vurgu yaparak başta Erzurum Konfederasyonuna ve emeği geçenlere teşekkür ettiler.Açılış kurdelesinin kesilmesiyle birlikte protokol üyeleri ve davetliler stant alanlarını gezdi. Erzurum’un doğal ürünleriyle de buluşan İstanbul’daki Erzurumlular, halaylar ve çeşitli yöresel oyunlarla da etkinliğe renk kattı. Her gün çok sayıda Erzurumlu sanatçının canlı konserini izleme imkanı da bulan davetliler ayrıcaAşıklar şölenine de ilgi gösterdi.

İstanbul’daki Erzurumluların yanı sıra Marmara bölgesinin farklı şehirlerinde ikamet eden Erzurumluları da bir araya getiren etkinlikte vatandaşlar; Cağ kebabı, kadayıf dolması ve çeşitli yöresel ürünlere doymak bilmedi.

Vatandaşlar, doğal ürünleri tatmanın yanı sıra alışveriş yapmayı da ihmal etmedi. Birçok özel isim için konferans ve söyleşi programının da düzenlendiği etkinlikte; Spor, STK, kurum ve kuruluş stantları da ilgi gördü. Erzurum’un önemli simgelerinden Oltu taşının üretim aşamaları da misafirlere uygulamalı olarak anlatıldı. Erzurumdan gelen, Erzurum Olgunlaşma Entsitüsü, Erzurum S.S. Kadama Kadın Kooperatifi ve İstanbuldaki Ezurumlu kadınların el sanatları yoğun ilgi gördü.

Macit: Palandöken dağlarındaki çiçekler gibi biriz ve beraberiz

Etkinliğin kapanış programında konuşan ERKON Başkanı Mustafa Macit, doğunun yıkılmaz kilidi Erzurum’un her rengiyle etkinlik alanında olduğunu söyledi. Başkan Macit şöyle konuştu: “Kadim şehrin kuzeyiyle güneyiyle, Kürt’ü ile Türk’ü ile Alevi’siyle, Sünni’siyle kenetlendiği doğunun yıkılmaz kilidi Erzurum. Hepinize gönülden teşekkür ediyorum. Biz biriz ve beraberiz. Tıpkı Palandöken dağlarındaki çiçekler gibi; birimizin rengi sarı, birimizin rengi kırmızı, bir diğerinin ki mor. Renk renk o güzellikteki Erzurum’u nakış nakış örüyorsunuz. Allah cümlenizden razı olsun. Ben buradaki bütün STK başkanlarıma, komisyonuma, yönetim kurulu arkadaşlarıma, federasyon başkanlarıma, görünmeyen bütün kahramanlarıma özellikle de burayı hınca hınç dolduran hanımefendilere, beyefendilere teşekkür ediyorum. Hepsinden Allah razı olsun. Bu başarı bir birliğin eseridir. İstanbul bu birliği oluşturdu ve bu birliğin bu meydana yansımasını yaşıyoruz. Bundan dolayı komşularınıza mesaj atın. Koşa koşa gelsinler. Bakın on ikinci ayda böyle güneşli bir pazar gününde rabbim bize lütuf gönderdi. Çünkü biz dualı bir memleketin Abdurrahman Gazilerin Evliyaullahın torunuyuz. Biz cumhuriyetin ilk temel taşını koymuş doğuda kaleler gibi durmuş Nene Hatunların, Kara Fatmaların torunuyuz.”

“Türkiye’ye en büyük gücü kazandıracak”

“Erzurum Konfederasyonu tıpkı üzerinizdeki bu çatı gibi Tüm Türkiye’deki STK’ları öbek öbek bu bünyenin içine alacak” diyen Başkan Macit, tüm Türkiye’de 3 milyon Erzurum’u bu çatı altında bir araya getirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Macit, “Daha bu yeni başlangıç. Siyasette kültürde, ekonomide, bürokraside Allah’ın izniyle bu birlik olduktan sonra Erzurum olması gerektiği yerde olacak. Bu birlik bunun için önemlidir. Türkiye’nin temel taşı olan Erzurum hem Erzurum’u güçlendirecek hem de yurdumuza Anadolu’muza Türkiye’ye en büyük gücü kazandıracak. Bu vesileyle, tüm katılımcılara, Federasyon, Vakıf, Dernek Başkanlarına ve Yöneticilerimize, Erzurum Tanıtım Günleri Komiyyon Üyelerine, ERKON Danışma ve Yönetim Kurulunave bu mazaranın oluşmasında emeği geçenlere gönülden teşekkür ediyorum.

 Alışverişinizi yapın. Esnafımız tamamen Erzurum’dan gelmiştir. Bu çalışmayı bilerek bilinçli olarak yürüttük. Hiçbir ürünümüzde tereddüt etmeyin. Ürünlerinize rahatlıkla alın. Bütün yeme içme bölümü elimizden tek tek incelenerek geçmiştir, onlarla da ilgilenin, misafirlerinize ikram edin. Hem esnafımızın yüzü gülsün hem de katılımcılarımız güzel ve leziz ürünlerle karşı karşıya kalmış olsun tatmış olsun. Ben tekrar hepinize teşekkür ediyorum. Bu coşkuyu devam ettiriyoruz” şeklinde konuştu.

Tanıtım günlerinde hasret gideren Erzurumlular, akşamın ilerleyen saatlerine kadar doyasıya eğlendi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ERKON’dan, muhteşem, final,
Yorumlar
Haber Yazılımı