Haber Detayı
11 Aralık 2019 - Çarşamba 19:02
 
Erzurum, 2020 Kültür Başkenti Olsun
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 2020 yılı bütçe görüşmelerinde MHP Grubu adına konuşan Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın Erzurum’u Türk dünyası kültür başkenti ilan etmesini istedi.
KÜLTÜR - SANAT Haberi
Erzurum, 2020 Kültür Başkenti Olsun

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve Kapadokya Alan Başkanlığı bütçeleri üzerinde Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına konuşan MHP Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın, Türk milletinin en kalıcı hazine ve sermayesi olan kültürel değerlerin yaşanıp yaşatılmasına vurgu yaptı.

Meclis TV’de canlı yayınlanan konuşmasında kültürümüzün ana aksını oluşturan ve hayat tarzımızı biçimlendiren dil ve tarih birlikteliğinin önemini anlatan MHP Milletvekili Aydın konuşmasını şöyle sürdürdü:

Türk milletinin yıpratılan, yok edilen veya akamete uğratılan soydaş ve akraba topluluklarla ilişkilerini yeniden imar etme yükümlülükleri vardır. Bu ulvi görev, bu yüce misyon yalnızca Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumuna bırakılmayacak, benzer hedef ve amaçlara sahip TİKA, YTB, TÜRKSOY, TÜRKPA ve Yunus Emre gibi ulusal ve uluslararası kültürel kurum ve kuruluşlarla yakın iş birliği ve eş güdüm içerisinde yürütülecektir.

Bu tarz kurumlarımızın çok önemli bir diğer görevi de, Türk milletinin öz ve özgün değerlerini dünya medeniyetine katkıda bulunması amacıyla uluslararası boyuta taşımaktadır. Bunu gerçekleştirmenin yolu öncelikle tanıtımdan geçmektedir. İşte, kültürel değerlerin turizmle kesiştiği en önemli nokta da burasıdır. Yani son zamanlarda Zeugma ve Göbeklitepe hatta Kapadokya Kanunu’yla ete kemiğe büründüğü gibi bu tanıtım misyonu doğru yapıldığında sadece turizme değil her anlamda ülke ve değerler tanıtımına da katkıda bulunacaktır.

Öte yandan, yine ilgili kuruluşlar ve Bakanlığımızın dikkatini bir başka hususa da çekmek istiyorum; o da Türk milletinin ve onun son sığınağı Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve onun kültürel, tarihî, sanatsal değerlerine yapılan saldırılar, oluşturulan bilgi kirliliği ve algı operasyonlarıdır. Bunların başında öncelikle, İngiliz istihbarat üretimi olan “Mavi Kitap” ve “Gece Yarısı” gibi ucube sinema yapımlarının oluşturduğu kara propagandalar gelmekte ve aynı trend maalesef bugün de devam etmektedir.

TRT World’e sansür uygulanıyor

Kalkınma topyekûn bir hadisedir. Turizm çok hafife alınacak, çok basite alınacak bir mesele değildir. Türkiye turizm açısından büyüyen, gelişen, mesafe kateden bir ülke konumundadır; bunu görüyoruz. Zaman zaman turizm, iş, akademik, siyasi ziyaretler için yurt dışına gidiyoruz; bu, çok önemli. Her gittiğimiz ülkede, kaldığımız konaklama yerlerinde, özellikle o şatafatlı otellerde nedense Türkiye’nin hiçbir kanalı gösterilmiyor ya da sansür uygulanıyor. TRT World’ü ısrarla arıyoruz, bulamıyoruz ama bu çifte standardın gerçekten çok açık yaşandığı ülkelere de baktığımızda söylemlerinde her zaman en büyük tehdit olarak gördükleri Çin ve Rusya’nın bütün kanalları çok açık ve net bir şekilde yayın yaparken TRT World’ün yayınının engellemesini anlamakta zorlanıyorum.  Dışişleri Bakanlığıyla eş güdümlü bir şekilde ve oradaki bizim konsolosluk ve büyükelçilik yetkilileri nezdinde bunun bir an önce düzeltilmesini istiyoruz.

Erzurum, 2020 Kültür Başkenti Olsun

TÜRKSOY zaman zaman Türk kültür şehirleri ilan etmektedir. Elbette ki son iki yıldır Malazgirt’te çok görkemli bir Malazgirt Meydan Muharebesi kutlamaları yapıyoruz. Orada gerçekten ata yurtta, ana yurtta bir toy havasında kutlama yapıyoruz. Anadolu’nun Türk İslam’a nefes verdiği diğer bir zafer de Pasinler Savaşı’dır. Ben diyorum ki: Pasinler Savaşı üzerinden temsilcisi olduğum, memleketim olan Erzurum da artık bir sonraki Türk kültür şehri adaylığına namzettir diyorum. Bu konuda desteklerinizi ve katkılarınızı bekliyorum.

Haber : Cihat İncesu/Pusula gazetesi /  Erzurum

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erzurum,, 2020, Kültür, Başkenti, Olsun,
Yorumlar
Haber Yazılımı