Haber Detayı
04 Aralık 2021 - Cumartesi 16:32
 
Güllüce: Erzurum kültürüne sahip çıkıyor
Maltepe’de devam eden ‘Kadim Şehir Erzurum Tanıtım Günleri’ etkinliğine katılan Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı İdris Güllüce, burada verdiği konferansta, Erzurum’un kendi kültürüne sahip çıktığını söyledi.
GÜNDEM Haberi
Güllüce: Erzurum kültürüne sahip çıkıyor

Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı İdris Güllüce, Erzurum Konfederasyonu (ERKON) tarafından Maltepe Sahil Etkinlik alanında düzenlenen ‘Kadim Şehir Erzurum Tanıtım Günleri’ne katıldı. Tek tek stantları gezen Güllüce, etkinlik alanındaki vatandaşlara da bir konferans verdi.

Erzurum’un hem kendi hem de ülke kültürüne sahip çıktığını ve gelecek nesillere aktardığını dile getiren Eski Bakan Güllüce, bu konuda sivil toplum kuruluşlarının da büyük çaba harcadığını ifade etti. Güllüce şöyle dedi: “Kendimizle, ecdadımızla, milletimizle gurur duyacağız. Erzurum bunu yapmaya çalışıyor. Dernek başkanlarının ciddi emekleri var. Federasyon başkanları çok çalışıyor.” 

“Artık kültürle işgal oluyor, kendimiz kalalım”

Yeni düzende işgalin artık silahla değil kültürle olduğunun altını çizen Güllüce, yemek isimlerinin değiştirilerek turist kazanılamayacağını kaydetti. Güllüce, “Artık silahla işgal olmuyor. Kültürle işgal ediliyor. Kültürleriyle işgal ediyorlar. Mutfağınıza bakın yemek isimleri bile garip olmuş. Neden ya? Kamu kurumlarında bile yemek isimleri değişmiş. Turizm için diyorlar. Turizm için de doğru değil. Yemeklerin isimleri değiştirilerek turist kazanamazsınız. Kendi kimliğinizden olursunuz. Turist zaten sizin yemeğiniz ve içeceğiniz için geliyor. O yüzden kendimiz kalalım” şeklinde konuştu. 

Güllüce’nin stant gezisine ERKON Başkanı Mustafa Macit, federasyon ve dernek başkanları ile protokol üyeleri de eşlik etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Güllüce:, Erzurum, kültürüne, sahip, çıkıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı