Haber Detayı
07 Aralık 2019 - Cumartesi 12:19
 
Mutlu Kent Uzundere
Erzurum'un "sakin kent" unvanı verilen Uzundere ilçesi, tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini adeta büyülüyor.Türkiye’nin kuzeydoğusundaki bir vadiye gizlenmiş küçük bir ilçe burası. Dadaşların mesken tuttuğu verimli kara toprakları ve karakışları dillere destan olan Doğa sporları ve kış sporları ile ünlenen bir diyar Uzundere.
RÖPORTAJLAR Haberi
Mutlu Kent Uzundere

İtalyanca Citta (Şehir) ve İngilizce Slow (Sakin) kelimelerinden oluşan Cittaslow, Türkçeye Sakin Şehir anlamında çevrilmektedir. Cittaslow Kentler Birliği, küreselleşmenin şehirlerin dokusunu, sakinlerini ve yaşam tarzını standartlaştırmasını ve yerel özelliklerini ortadan kaldırmasını engellemek için SlowFood (Geleneksel Yemek)hareketinden ortaya çıkmış bir kentler birliğidir. Sakin Şehir Kapitalist şehir modeli ve Küreselleşmenin getirdiği kültürel, ekonomik, kentsel ve çevresel sorunlara ve krizlere en uygun çözüm olarak görülmektedir.

Uzundere 06 Ekim 2013 tarihli resmi gazete ile Turizm merkezi olarak kabul edilmiştir. 20 Mart 2016 tarihinde ise İtalya’da yapılan Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı’nda Türkiye’nin 11. sakin kenti oldu. Uzundere ilçemizin turizm merkezi ve sakin şehir olma yolunda attığı adımlara kısaca bir göz atalım.

Üç bin yıllık tarihinde çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Uzundere, geleneksel yaşam biçimlerini korumayı hedefleyen "sakin kent" ağına kabul edilmesinin ardından, bu yıl yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi görüyor.

Erzurum’dan çıkıp Uzundere’ye varınca farklı bir iklime buyur edileceksiniz.İlçemiz Karadeniz bölgesine çok yakın olduğunda iklim ve bitki örtüsü olarak Karadeniz iklimi görülmektedir. Oraya adım atar atmaz her yanınız yeşillik kaplıyor. Her taraftan yeşilliğe merhaba diyorsunuz. Bu yönü ile bile insan buraya gelir. Herkes buraya önyargı ile yaklaşır. Ama öyle değil burada bulunan doğal güzellikler ülkemizde çok az yerde bulunmaktadır. Özellikle Tortum Şelalesi ve Tortum gölü size buranın saklı bir cennet olduğunu htiriyor.

Belki de Doğu Anadolu’dan kopup, Karadeniz’e katılmanın verdiği ayrıcalık Uzundere’yi iklim olarak istisnai kılmış.

Uzundere ‘de gezilecek Yerler.

Orta Cami:

Bu cami ilçemizin sınırları içerisinde bulunur. Kim tarafında yapıldığı beli olmayan cami çok şirin bir bahçesi bulunmaktadır. yakın zamanda restore edilmiştir. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi camiyi ziyaret etmelisiniz.

Öşvank  Kilisesi

İlçemize bağlı Çamlıyamaç köyünde bulunur. Bu kilisenin yapılışı Bagratlı Kralı III. David tarafından 10.yy sonunda yaptırılmış bir manastır kompleksidir. Kilise değişik süslemeleri göz kamaştırıyor. İlçede bulunan bu kilise dışında baktığınızda mimarisi ile sizi büyülüyor.

Tortum Gölü:

Uzundere ilçesinin sınırında bulunan bu göl birçok güzelliğe hizmet etmektedir. Gölün oluşumu ise şöyle olmuştur. 18. Yüzyılda Dağda heyelan oluşması sonucunda Tortum Çayı’nın önü kapanmış ve bu alanda Tortum Gölü oluşmuştur. Gölün güney tarafında kuş cenneti bulunur. Burada her türden farklı kuş türlerini  izleme fırsatını yakalarsınız. Her yıl Eylül ayının sonlarında kuş gözlem festivali düzenlenir. Burada mesire yeri de bulunur. Yaz mevsiminde buraya gelen ziyaretçiler piknik yapma olanağına sahiptir.

Tortum Şelalesi:

Bu şelale 48 metre yüksekliği ile dünya üzerindeki en yüksek 3. Şelale konumuna sahiptir. Bu özelliği ile yerli yabancılar için uğrak bir yer olmuştur. 18. Yüzyılda dağda heyelan oluşması sonucunda Tortum Çayı’nın önü kapanmış ve bu alanda Tortum Gölü oluşmuştur. Göl ile birlikte oluşan Tortum Şelalesi, 22 metre genişliğe sahip olup tam 48 metre yükseklikten dökülmektedir. Bu kadar yükseklikten akan suyun oluşturmuş olduğu manzarayı hayal edebiliyor musunuz. Buraya gelenler için bir balkon yapılmıştır. ziyaretçiler bu balkona çıkıp Şelale suyun nasıl dans eder gibi aşağıya indiğiniz izleyebiliyorsunuz. Yok ben yakında izleyeceğim diyorsanız balkondan inen merdivenlerden aşağı doğru inin şelalenin altında kendinizi bulacaksınız. Burada akan su sizi sırılsıklam yaş edebilir. Hiç umurunuzda olmaz gerçekten o kadar güzel bir serinliği var ki anlatılmaz yaşanılır. Şelalenin yanında bulunan mesire yerlerinde  ziyaretçiler piknik yapmaktadır. sevdiklerinizle birlikte çok güzel zaman geçirebilirsiniz.

Biyoçeşitlilik açısından olağanüstü zenginliğe sahip olan Uzundere Vadisi, barındırdığı 218 farklı kuş türü ve eşsiz doğası ile ziyaret edenlere eşsiz fırsatlar sunar. Kuş gözlemciliğinin yanı sıra, kelebek, memeli hayvanlar ve bitki gözlemi, trekking, rafting, kaya tırmanışı, Buz tırmanışı,dağ bisikleti ve dağcılık, kültürel turizm başta olmak üzere, barındırdığı doğal zenginlikleri ile Uzundere yerinde uygulanabilir bir ekoturizm merkezidir.

Görülebilecek bazı türler:

Bozkır Kartalı, Büyük Orman Kartalı, Küçük Kartal, Yılan Kartalı, Şahin, Arı Şahini, Deliceler, Kaya Kartalı, Akkuyruklu Kartal, Kara Akbaba, Sakallı Akbaba, Küçük Akbaba, Kızıl Akbaba, Kara Ağaçkakan, Sürmeli Kızkuşu, Kara Kanatlı Bataklık Kırlangıcı.

Memelilerden sınıfından Boz Ayı, Dağ Keçisi, Arap Tavşanı, Alacasansar, Kaya Sansarı, Vaşak, Çakal, Kurt, Tilki gibi türler, gözlem noktalarında karşılaşılabilecek türler arasındadır.

Uzundere Belediye Başkanı Hilmi Aktoprak;

‘’Başarılı ve Mutlu bir Uzundere düşlüyorum’’

Bir Kent’in İnsanlarının huzurlu olması için neler gerekir ? Ekonomik manada şehir kendine yanıt veriyorsa,işsizlik oranı düşükse,sanatsal faaliyetler,geleceğimizin mimarı çocuklarımızın yaşam alanları ne kadar çoksa işte o şehir insanı o kadar huzurludur.

Şüphesiz bu mutluluk karşılıklı sevgi ve saygıyı doğurduğu için şehir aynı zamanda huzurludur da.31 Mart Mahalli İdareler seçiminde   82 gibi rekor bir oy oranıyla seçilen Uzundere İlçe Belediye Başkanı Hilmi Aktoprak,göreve gelir gelmez kolları sıvayarak bir yol haritası oluşturup ilçe sakinleri ile birlikte bu haritayı birlikte şekillendirmek arzu ve azmindedir.’’Üretken Belediyecilik’’ parolasıyla çıktığı bu yolda Hizmet ederek vatandaşların hayat kalitesini yükseltmek adına bölgesinde ihtiyaç alanlarını tespit edip hayata geçirdiği projelerle, çözüm önerileriyle farklı bir bakış açısıyla sorunları aşama aşama çözerek insanımızın hayat kalitesini arttırmayı gaye edinmiştir.

Erzurum’un şirin ilçesi, yeşil cennet Uzundere’nin daha çok tanıtıma ihtiyacının olduğunu her platformda ifade eden Genç Başkan,göreve geldiği günden bugüne geçen 7 aylık süreçte hem rutin belediyecilik hizmetlerini hemde turizm potansiyeli yüksek olan ilçenin tanıtımı manasında güzel örnekler koyup şehirde birşeyler yaptığını ispat etmiştir.

Kendisi içi dolu söylemlerin yanısırailçe’ye katma değer manasında yarar sağlayan projeleri hayata geçirerek ilçenin daha çok tanıtılması için tüm enerjisini harcamaktadır.

Sorumluluktan göğsünün daraldığı günler olsada yılmadan arzu ve azimle gece gündüz çalışarak uzundere’nin farkına varılmasının yanında yaşadığı kenti sevenlerden de öte,sevdiği şehirde yaşayanların kervanına katılmasını istediğini söyledi.

UYKULARIM KAÇIYOR

Sorumluluğum çok büyük ve çok ağır.

Her başkan seçildiği ilçedeki hemşehrilerine karşı sorumludur ama benim sorumluluğum hem kendi ilçeme hem partime hem de diğer ilçelerdeki hemşehrilerime karşı. Tüm Erzurum’luya karşı sorumluluklarım var.

Biz  başarılı olmak zorundayız. Beiz bölgede en iyi hizmeti vermek zorundayız. Biz herkesin derdine derman olmak zorundayız. Biz en iyisini yapmak zorundayız.

Biz burada başarısız olursak yarın bizeOltu , Narman, Tortum, Şenkaya, Horasan, Pasinler, Aşkale, Aziziye, Palandöken, Yakutiye ve diğer tüm ilçelerde yaşayan vatandaşlarımız hesap soracaklar.

Eğer sen başarılı olursan diğerlerine örnek olacaksın,

Eğer sen başarılı olursan bizlere örnek olacaksın,

Eğer sen başarılı olursan  bir sonraki seçimlerde İşte MHP’li bir başkanın neler yapabildiğini göğsümüzü gere gere gösterip oy isteyeceğiz,

Eğer sen başarılı olursan bir sonraki seçimlerde bizde buralarda MHP  li adayı kazandırabileceğiz diye düşündüklerini htikçe uykularım kaçıyor.

Onun için gecemizi gündüzümüze katarak topyekun bir seferberlik başlattık. Ya başaracağız Ya başaracağız başka alternatifimiz yok.

Üretken Belediyeciliğin farkını bu bölgede göstermemiz lazım. Bu sorumlulukları düşündükçe gerçekten uykularım kaçıyor.

İnsanların mutlu olduğu şeyleri yaptığı bir Uzundere hayal ediyorum

Dünyanın en zengin adamına sormuşlar; ‘’En büyük hayaliniz nedir? ‘’ diye ‘’meyve ağaçlarının yoğun olduğu bahçede uzanıp derin bir nefes almak’’ demiş.

Bizler doğduğumuz andan itibaren öyle bir yarışın içinde buluyoruz ki kendimizi,bahçede yeşilliklere uzanıp derin bir nefes almamız için bile pek zamanımız olmuyor.

Anlayacağınız bir çeşit kısır döngü.Ama şirin ilçemizde yukarıda bahsettiğimiz enstürmanların hepsi mevcut.Uzunderemizin muhteşem doğası ve temiz havası yaradan tarafından meyve ağaçları ile adeta taçlandırılmış durumda. Doğadaki her tonu görmeniz mümkündür;yeşili sarıyı,kahve tonlarını ve kırmızılaşan yaprakları.İnsan ahir ömrünü Tortum gölünü Tortum şelalesini Uzundere’nin muhteşem doğasını temiz havasını temaşe ederek tamamlayabilir,emekliliğini yaşar. İlk baharda dutunu kirazını vişnesini yer, yazın şeftalisini armudunu incirini yer, sonbaharda üzümünü kızılcığını yer.İlçemize geldiğinizde sanki hayal dünyasına geçiş yapmışsınız gibi içinden geçip tarihe yolculuk yapacaksınız.

Emekli olunduğunda bodruma gidip yerleşmek istiyorum diyenler oluyor. Bende şunu vaat ediyorum şunu biliyorum ve şunu söylüyorum. Evet bodrum güzel bir şehir ama çok pahalı bir şehir. Bodrumdan bir yazlık alamazsınız birkaç milyon harcamanız gerekiyor. Ama Uzundere’den bir yazlık, bir yazlık bahçe, bir kır bahçesi alabilirsiniz. İçerisine istediğiniz evi yaptırabilirsiniz. Orta gelirli bir ailenin tasarruflarıyla Uzundere’de sakin şirin kaloriferli bir evi olabilir her insanın. Hayali olmayanın hiç bir şeyi yoktur.Bizimde hayallerimiz var hem de dağlarımız kadar büyük hayallerimiz var. Umutlarımız var ideallerimiz ve projelerimiz var. Edith Warton’un dediği gibi :’’Işık saçmanın iki yolu vardır,ya bir mum olmak yada onu yansıtan ayna.’’Ben Belediye başkanı olarak ayağı yere basmayan insanlara doğrudan dokunmayan acil ihtiyaçlarını tedarik etmeden büyük projelerin peşine düşmeyi doğru bulmuyorum. Örneğin insanların ihtiyaçları kadar tarım ve hayvancılık yapmasını,üretim yapmasının yanısırainsanların sadece mutlu oldukları şeyleri yaptığı ve çocuklarına iyi bir gelecek bırakacakları bir Uzundere yani hem başarılı hemde mutlu bir Uzundere hayal ediyorum.

Sorunları öncelik sırasına göre çözüme kavuşturacağız

İvedi bir şekilde gerçekleştireceğimiz sulama suyu projelerimiz var.Malum İnsanların ağaçları kuruyor. Bostanları kuruyor. Bu yöre insanın tek gelir kaynağı bahçesindeki o ağacından alacağı meyvesi ve bostanında yetiştirdiği sebzesidir bu da susuzluktan kuruyorsa sıkıntı büyük demektir.Onun için  öncelikle bu sorunu çözmemiz gerekiyor.

İçme suyu problemimiz var yağmurdan sonra muslukları açtığımızda çamur akıyor bunlar Şebekeden kaynaklı problemler öncelikle bunları çözmem gerekiyor. Uzundere gibi doğa harikası bir yerde yaşayıp suyunu içemiyorsan diğer güzellikler bir anlam ifade etmiyor. Öncelikle bu sorunu da çözmek elzem konular arasında.

Benim yollarım sıkıntılı mahalle yollarım sıkıntı yol problemini çözmemiz gerekiyor. Sıcak asfalt falan istemiyorum, uçak pisti gibi yollarda istemiyorum stabilizesi yapılmış tozu olmayan yolları temin etmek durumundayım en azından. Mahalle aralarındaki çamurdan yürünmeyen sokakları parke taşıyla kilit taşıyla çözebileceğim sorunlarım var onlardan kurtarmak istiyorum. Bunların çözümü için ekip olarak yoğun çaba içerisindeyiz. Bizim uhdemizde olanları kendi çabalarımızla çözmeye çalışırken Büyükşehir uhdesinde olan sorunlar içinde koordineli bir şekilde en kısa zaman en iyi şekilde çözüme kavuşturma çabasındayız.Sorunları öncelik sırasına göre çözüme kavuşturacağız.Kimsenin şüphesi olmasın.

 Kısa bir süre içerisinde bu alt yapı sorunlarını tamamladıktan sonra  hafta sonu çocuklarımla nereye gidiyim, bu yaz tatilini de Bodrum’damı Anatalya’damı geçireyim diye düşünen tüm hemşehrilerimizin  hemen yakınımızda 80 km uzağımızda Uzundere diye bir ilçemiz var Bodrum’la Antalya’yla İzmir’le yarışır neden oraya gitmeyelim diyebilecek konuma getirecek projelerimizi hayata geçireceğiz inşallah.

"Şelalenin Turizm İmkanlarını Artıracağız"

Tortum şelalesi dünyanın en büyük şelalesi nin yolları bozuk fiziki yapısı hiç de hoş görünmüyor. Öncelikle bu alanı rehabilite etmeliyiz. Biz belediyemizin imkanlarıyla yollar üzerinde iyileştirme çalışmaları yaptık ama bu tek başına yeterli olmuyor. Önemli tesislerin inşa edileceği projeler geliştiriyoruz. Şelalenin sağ köşesine belediyemiz ve ilgili kredi kuruluşlarınca yapılması planlanan 3 milyonluk proje, kuruldan geçti. Kısa süre sonra Valimiz temelini atacak. Sol tarafta ise 10 milyonluk maliyeti içeren projemiz tamamlandı. Buralara yürüyüş ve bisiklet yolları, kır kahvesi ve lokantası, şelaleyi izlemek için seyir alanları ve şelalenin soldan aşağıya bağlanan kısmında daha güvenli alanlar oluşturulacak. Valilik, KUDAKA, DAP ve belediyemizce 10 bungalov ev, turizm tanıtım ofisleri, şelale kafe ve restoran, meyve bahçeleri ve piknik alanları yapılacak. Bütün bunları faaliyete geçirerek şelalenin turizm imkanlarını daha fazla artıracağız. Çalışmaların tamamlanmasıyla bölgeyi daha cazip hale getireceğiz.

Türkiyenin en uzun cam terası Tortum gölü üzerine yapıldı. Uzundereye ne gibi bir katkı sağladı?

İlçemizde bulunan Cam Teras, Türkiye'nin nadir tesislerinden birisi.Tesisimiz insanların ilgisini çok çekiyor. Çünkü Türkiye'de nadir bulunan terasa gelen her vatandaşımız burayı merak ediyor ve meraklarında da haklılar.

İnsanlar terasın içine girdiklerinde büyük heyecan yaşıyor Çünkü insanda boşlukta yürüyor hissi uyandırıyor.Biz göreve geldikten sonra yapmış olduğumuz tanıtım çalışmaları ile cam teras yerli ve yabancı turistler tarafından rağbet görmeye başladı."Cam terasta bir kaç eksiğimiz var, onları da çok kısa sürede tamamlayarak tam kapasiteyle faaliyete geçireceğiz. Burası insanlara farklı bir adrenalin sunacak. İnsanların çay, kahve içebileceği bir alan ve farklı bir heyecan veriyor.

Cam terasın ilçemize müthiş bir değer katacağını ve turizm potansiyelini artıracağını düşünüyorum.Cam teras yanına yapacağımız yeni projelerle söz konusu alanın daha ilgi çekecek.

Bisiklet yolunun temelleri atıldı ve çalışmalar devam ediyor. İlçenin girişinde başlayan 3 kilometrelik bir parkur olacak ve imkan dahilinde bunu Tortum Şelalesi'ne kadar uzatmak istiyoruz çünkü insanlar artık alternatif turizm ve spor yapmak istiyor. Gelen ziyaretçilere raftingin yanı sıra bisikletlere atlayıp şelaleye kadar güzel bir parkurda seyahat imkanı sunmak istiyoruz."

Söz konusu bu projeler için çalışmalarımız devam ediyor.Bunları kısa sürede hayata geçirerek gelenlerin keyifli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz.

Gölü yüksekten izleme fırsatının yanında yine göl çevresinde yapılacak kafeterya, bahçe, otopark, yürüyüş ve bisiklet yolu ile yerli ve yabancı turist sayısının artırılması hedefliyoruz.

Hilmi AktoprakKimdir ?

5 Nisan 1977 Erzurum Uzundere Balıklı köyünde doğdu. İlkokulu Uzundere de ortaokulu İstanbul Arnavutköy’de liseyi Bakırköy Florya Tevfik Ercan Lisesinde bitirdi. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. Eğitim yönetimi ve danışmanlığı Kitap / Gazete / Dergi Tashih ve Editörlüğü MEB de öğretmenlik ve idarecilik yaptı Arapça, İtalyanca ve İngilizce biliyor. Evli ve 2 çocuk babası.

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Cumhur İttifakı Milliyetçi Hareket Partisi Belediye Başkan adayı olarak seçimlere girerek 80.46 oy oranı ile Uzundere Belediye Başkanı seçildi.Halen başkanlık görevini yürütmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mutlu, Kent, Uzundere,
Yorumlar
Haber Yazılımı