Haber Detayı
13 Ekim 2020 - Salı 21:56
 
Vali Memiş: Pasinler’e soğuk hava deposu yapacağız
Erzurum Valisi Okay Memiş, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen sertifikalı patates hasat gününe katılıp, traktör ile patates hasadı yaptı.
ERZURUM HAB Haberi
Vali Memiş:  Pasinler’e soğuk hava deposu yapacağız

Patates üretiminde söz sahibi bölgeler arasında olan Erzurum’un Pasinler İlçesinde, kışlık patates hasadına başlandı. Yıl boyunca verdikleri emeğin karşılığını almanın mutluluğunu yaşayan çiftçiler modern teknolojiyi kullanarak son hasadı tarladan almaya başladı.

Bu kapsamda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Pasinler ilçesine bağlı Kasımpaşa Mahallesi’nde bir program düzenlendi. Programa Erzurum Valisi Okay Memiş, Pasinler Kaymakamı Kadir Perçi, Pasinler Belediye Başkanı Ahmet Dölekli, İl Tarım Müdürü Osman Akar, Pasin Ovası Belediyeler Birliği Başkanı Adem Alkanat, kurum amirleri, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

17 dönümlük tarlada düzenlenen program öncesinde Vali Okay Memiş, traktöre binerek patates hasadı yaptı. Tarlayı baştan sona kadar traktörle giden Vali Memiş, Pasinler’e TKDK aracılığıyla inşallah 5 bin tonluk soğuk hava deposu yaptıracaklarını söyledi.

Pasinler ovasının bereketli topraklarında tarım yapan çiftçilerin alın terine ortak olduklarını ifade eden Vali Memiş,  “2 bin rakımdaki DAPHAN Ovası’yla birlikte; Aşkale’den Horasan’a kadar merkez ilçelerin bulunduğu çok verimli bir ovaya sahibiz. Pasinler, Erzurum’da modern tarımı çok iyi yapan bir ilçemiz. Geçtiğimiz yıl da gelmiş, biçerdöverlerle bir hasat yapmıştık, bu yılda patates hasadının sonunda geldik. Yaklaşık 88 bin ton patates üretiyoruz, bunun neredeyse yüzde 90’ı Pasinler Ovası’nda yetişiyor. Üreticilerimiz artık bu işi çok profesyonelce yapmaya başladı. Bunun yanında bir takım eksiklerimizde var. En başta bir soğuk hava deposu. İnşallah bunu Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) üzerinden Valiliğimiz, Pasinler Kaymakamlığı, Pasinler Belediyemiz ve Tarım Orman Müdürlüğümüz vasıtasıyla 5 bin tonluk soğuk hava deposu yaptıracağız. Pasinler'de sadece patates için değil, lahana, ayçekirdeği, pancar, arpa, buğday ve yem bitkilerinin de değer bulması ve pazarının oluşması için gerekli hamleler yapılacaktır. 2 Bin rakımda tarım ve hayvancılık yapan çiftçilerimizin her daim yanında olacağız. Toprağa emek veren herkese teşekkür ediyorum. Allah bereketini arttırsın inşallah” dedi.

 Erzurum Valisi Okay Memiş, patates hasadı yaptıktan sonra hazırlanan haşlanmış patatesinde tadına bakarak, 2 bin rakımda yetişen patatesin daha sağlıklı ve tadının da bir o kadar güzel olduğunu söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vali, Memiş:, , Pasinler’e, soğuk, hava, deposu, yapacağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı