Haber Detayı
15 Aralık 2019 - Pazar 15:44
 
Yakutiye Belediye Başkanı Dr.Mahmut Uçar; 2020 Saltuklu Yılı Olacak..!
Bu Sayıdaki konuğumuz yaptığı çalışmalar ve başlattoğı hizmet atağıyla Erzurumlunun gönlünde taht kuran Erzurum Merkez ilçelerinden Yakutiye Belediye Başkanı Dr.Mahmut UÇAR; Başkan Uçar’dan yaptığı hizmetler ve icraatları hakkında bilgiler aldık. Merak edilen sorulara cevap aradık. Başkan Uçar Duygu ve Projelerini bizlerle paylaştı.
RÖPORTAJLAR Haberi
Yakutiye Belediye Başkanı Dr.Mahmut Uçar; 2020 Saltuklu Yılı Olacak..!

Başkan Uçar Mesajında ;

Yakutiyemize hizmet etmek amacıyla girdiğimiz bu güzel yolda, siz değerli hemşehrilerimizden aldığımız destekle emin adımlarla ilerliyoruz.

Bizim için çok kıymetli bir emanet olan Yakutiye ilçemizi layık olduğu şekliyle yönetmek adına her bir kuruşu israf etmeden siz kıymetli hemşehrilerimize hizmet etmeyi şiar edindik.

‘Marka ilçe Yakutiye’ düsturuyla, yaşadığımız beldeyi hizmet pınarlarımızla baştan başa sulamak için heyecanla çalışmaya devam edeceğiz.

Esnafımızın huzuru bizim huzurumuzdur. Hemşehrilerimizin daha iyi hizmet alması ve ilçemizin ekonomisinin kalkınması için esnafımızın yanındayız.

Geleceğin Yakutiyesi için ter döken kardeşlerimize ve Yakutiye için değer üreten esnafımıza hayırlı kazançlar diliyorum.

Anadolu'da kurulan ilk Müslüman Türk Devleti'nin Saltuklu Devleti olduğunu ve başkentinin de Erzurum olduğunu her fırsatta vurguluyoruz.

Bu amaçla 2020 yılını "SALTUKLU YILI" ilan ederek, Erzurum'un tarihi yüzü Yakutiye'yi genç nesillere layıkıyla tanıtacak, ecdadımıza olan vefa borcumuzu da yerine getirmiş olacağız.

Destek ve dualarınıza ihtiyacımız var dedi.

Erzurum Vitrin Dergisi:  Başkanım bize kendinizi tanıtır mısınız.

Başkan Dr. Mahmut Uçar : 1977 yılında Erzurum’un Merkeze bağlı Soğucak (Soğuk Çermik) köyünde doğdum. İlkokulu Soğucak köyünde, orta ve lise tahsilimi Erzurum İmam Hatip Lisesi’nde tamamladım.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Narman Sağlık Merkezi’nde bir yıl tabip olarak görev yaptım. Ardından yaklaşık sekiz yıl Erzurum ve Yalova illerindeki sağlık kurumlarında çeşitli kademelerde yöneticilik görevinde bulundum. 2013- 2015 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Kuzey Doğu Anadolu Bölge Koordinatörlüğü görevini yürüttüm. 2015-2017 yılları arasında Erzurum Halk Sağlığı Müdürü olarak görev yaptım.

Ekim 2017 tarihinde Erzurum İl Sağlık Müdürü olarak atandım, 30 Kasım 2018 tarihinde Yakutiye Belediye Başkan aday adaylığı için bu görevimden istifa ettim. Akademik olarak İşletme alanında yüksek lisans derecesine sahip olup, Atatürk Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda Doktora eğitimine devam etmekteyim.

Askerlik görevimi 2003-2004 yıllarında yedek subay olarak Merzifon 5. Ana Jet Üssü'nde yaptım, evli, bir çocuk babası olup İngilizce ve Arapça bilmekteyim.

Erzurum Vitrin Dergisi: Başkanım "Yakutiye sizi için ne demek? Yakutiye'nin sizin için önemini bize anlatmanızı istesek, neler söylemek istersiniz?

Başkan Dr. Mahmut Uçar : Yakutiye, Erzurum’un tarihsel geçmişinin özeti ve vitrini niteliğinde. Yakutiye, Erzurum'un tarihi yüzü. Yakutiye’yi bu yönüyle ele alıp değerlendirmek arzusundayız.

2020 Saltuklu Yılı Olacak..!

Yakutiye "Saltuklu"nun başkenti.Bu beyliğin merkezi bugünkü Yakutiye sınırlarındadır ve bıraktıkları tarihi eserler halen ilçemizde yaşamaktadır. Bu amaçlaSaltuklular'ıyad edecek 2020 yılını Saltuklu yılı olarak ilan ederek genç neslimize ecdadımızı tanıtacağız.

 İlçemizdeki tarihi dokuyu korumak suretiyle yapılanmaya yönelecek ve ilçemizi Erzurum’un cazibe ve ticaret merkezi haline gelmesini sağlayacağız. Bu manada çok özel projelerimiz var, orta ve uzun vadede inşallah bunları da halkımızın istifadesine sunacağız.

            ilçede isimleri kaldırılmış eski mahalle adlarını yeniden yaşatacağız. Sportif etkinlikler, hareketli ve sağlıklı yaşamı destekleyici projeler gerçekleştirerek el işi kurslarında özellikle ev hanımlarına yönelik programları geliştirerek devam ettireceğiz.

            Parkların, yeşil alanların ve mesire alanlarının daha fazla olacağı bir ilçe için çalışıp, gençlerimize yönelik gençlik merkezleri ve spor kompleksleri için de gerekeni yapacağız. Bölgemizin dokusuna uygun, sanatsal ve kültürel etkinliklerin ağırlıkta olduğu bir dönem geçirmek istiyoruz ve planlarımızı da bu yönde yapıyoruz.

Erzurum Vitrin Dergisi: Başkanım görevinizde altı ayı geride bıraktınız. Seçim çalışmaları sürecinde de bir söyleminiz vardı; "İlçenin röntgenini çekeceğiz" dediniz. Bu süreyi kısaca özetler misiniz? Neler tespit ettiniz?

Başkan Dr. Mahmut Uçar : Seçim döneminde de söylüyordum. ilçenin önce röntgenini çekeceğiz, ardından tedaviye başlayacağız. Görevi devraldıktan hemen sonra ilçemize bağlı 44 mahallenin tamamını teknik ekibimizle gezerek eksiklikleri tespit ettik, bunların çözümü için seferber olmuş durumdayız.

            Kentsel dönüşüm ilçemizin büyük bir ihtiyacı ve bu  anlamda vatandaşlarımızında büyük beklentisi var. Örneğin Gölbaşı, Dağ Mahallesi, Sanayi gibi semtlerimiz bu manada çok sıkıntılı. Biz önceliğimizi bu bölgelere vererek, diğer mahalle ve köylerimizi de aksatmamak koşuluyla asfalt, çevre düzenlemesi ve diğer hizmetlerimizi başlattık ve şu an son rötuşlarıızı yapıyoruz. Yaz sezonunda planladığımız tüm işleri, kış mevsimi girmeden inşallah tamamlamış olacağız.

Erzurum Vitrin Dergisi: Bu semtlerde yaşayanların sizden beklentileri neler?

Başkan Dr. Mahmut Uçar : Kentin varoşlarını oluşturan bu bölgelerde yoğun bir temas süreci geçirdik. Vatandaşımız bizden asfalt istiyor, kaldırım istiyor, yol istiyor. Şimdi bu semtler ve bölgeler kamulaştırılacak diye insanımızı bu hizmetlerden yoksun mu bırakacağız? Elbette hayır. Bilsek ki, o bölgeler altı ay sonra sökülecek, biz yine de orada yaşayan insanımıza asfalt götürüp, kaldırım yapacağız, yol açacağız. Sonuçta insanımızın hizmetlerden eşit bir biçimde istifade edebilmesi önemli. Biz meseleye bu yönüyle bakıyoruz. Şehir merkezinde yaşayan bir vatandaşımız nasıl ki asfalt yola sahipse, Dağ Mahallesi’ndeki vatandaşım da aynı hakka sahip, Sanayi semtinde yaşayan vatandaşımız da. Biz böyle bir ayrıma karşıyız. İster altı aylığına olsun, ister 10 yıllığına olsun, hiç fark etmez, uzun vadeli ve geleceğe dönük projelerimizi aksatmadan hizmeti her yere ve her bölgeye ulaştıracağız.

Erzurum Vitrin Dergisi: Başkanım projelerinizden bahseder misiniz? Hacı Cuma ve Üç Kümbetler projelerinin son durumu nedir?

Başkan Dr. Mahmut Uçar : Her zaman dediğim gibi, Yakutiye, Erzurum’un tarihsel geçmişinin özeti ve vitrini niteliğinde. Yakutiye’yi bu yönüyle ele alıp değerlendirmek arzusundayız. İlçemizdeki tarihi dokuyu korumak suretiyle yapılanmaya yönelecek ve ilçemizi Erzurum’un cazibe ve ticaret merkezi haline gelmesini sağlayacağız. Bu manada çok özel projelerimiz var, orta ve uzun vadede inşallah bunları da halkımızın istifadesine sunacağız.

            Yakutiye Erzurum’un en önemli yüzü, tarihi bir yapıya sahip bölgemiz. Bu nedenle bölgede yapılacak her projede çok ama çok dikkatli olmamız gerekiyor. Tarihi yarım adanın gün yüzüne çıkarma çalışmaları bizden evvelki dönemlerde yapılmış, Üç Kümbetlerin çevresinin açılma işlemleri tamamlanmış.

            Çevre Şehircilik Bakanlığı Üç Kümbetlere Türkiye’nin en gözde 'Millet Bahçesi'ni yapacak. Proje tamamlanmak üzere, Bakanlıkla bu konuda gerekli görüşmeleri yaptık. Bazı detaylar üzerinde görüşmelerimiz sürüyor. Çok kısa bir zaman içerisinde de projenin başlayacağını ümit ediyoruz. 

            Şehrin en eski mahallelerinden biri olan Hacı Cuma için dönüşüm çalışması yapılmış. Daha önceki dönemde projesi hazırlanmış, hatta iki kez de ihaleye çıkılmış ama ihaleye giren olmamış. Orada uygulanmak istenen projeye hiçbir firma talip olmamış. Geçtiğimiz Temmuz ayında aynı haliyle bizde ihaleye çıktık. Ama bırakın ihaleye girmeyi kimse ihale öncesi gelip şartname dahi almadı.

            Proje kendi başına mükemmel ancak şehrin dokusuna uygun değil. Alım gücü, iklim şartları devreye girince proje elimizde kaldı. Biz de, Hacı Cuma için yeni bir proje hazırlıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak bir proje üzerinde çalışıyoruz. Somut olarak kısa sürede bir takım planlamalarımız devreye girecek.  Hacı Cuma Erzurum'un en prestijli bölgesi olacak.

Erzurum Vitrin Dergisi: Hedeflediğiniz bu projeleri gerçekleştirmek için gerekli kaynak ve personeliniz yeterli mi?

Başkan Dr. Mahmut Uçar : Belediyemizi devraldığımızda 130 milyon lira civarında bir borcu vardı. Hem bu borcu ödeyip hem de halkımıza hizmet edecek formülleri oluşturmanın çabasındayız. 

Erzurum Vitrin Dergisi: Başkanım sizi süreli halkın içinde görüyoruz. Tabiri caiz ise makamınızı terkedip aktif olarak sahada çalışıyorsunuz. Yorulmuyor musunuz?

Başkan Dr. Mahmut Uçar: Ben daha önce Sağlık Müdürlüğü yaptığım dönemde de resmi toplantılar ve kurumsal işlemler dışındaki zamanlarımda da hep ilçe ve köylerde, hastaneler, aile sağlığı merkezleri ve sosyal etkinlikler nedeniyle yine halkın arasında idim.

            Böyle olunca hem vatandaşların sizden isteklerine bire bir muhatap olarak meseleleri daha etkin yürütüyorsunuz, hem de görev alanınızdaki aksaklıkları hemen çözebiliyorsunuz. Belediyecilikte de bu böyle. Sürekli halkla iç içe olmalı ve onların taleplerini yerinde dinlemelisiniz. Vatandaşımız da böyle istiyor haklı olarak.

            Siyaset uzun soluklu bir yarış demek. Biz halkımızın bize emanet ettiği koltuğa halel getirmeden, her kuruşun hesabını vermek koşuluyla, yolumuza devam etmek istiyoruz. Allah izin verdiği müddetçe söz verdiğimi gibi Yakutiyemiz'i layık olduğu seviyeye getirme gayretinden hiç sapmayacağız.

Erzurum Vitrin Dergisi: Rutin Belediyecilik hizmetlerini sormak istiyorum. Yaz sezonu boyunca yaptığınız asfalt ve çevre düzenlemesi hizmetlerinden bahseder misiniz?

Başkan Dr. Mahmut Uçar : Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren şehrimizin belirlediğimiz sorunlarına aciliyetle el attık.

Özellikle asfalt, bordür çalışmalarında büyük bir enerji sarf ederek Yakutiye’mizinhemen her köşesine hizmet götürmeye ve halkımızın memnuniyetini kazanmaya çalıştık.

Bu kapsamda gerek kırsal mahallelerimiz gerekse merkez mahallelerimizde çalışmalarımıza hız verdik.

6 aylık süre zarfında toplamda 1337 metrekare alanda andezit döşeme yaptık. Bunun yanı sıra 2148 metrekare alanda ise bordür çalışmalarımızı sürdürdük.

Büyük bölümü kırsal mahallelerimiz olmak üzere 150 bin metrekare alanda ise asfalt çalışmaları tamamlayarak Yakutiye’mizi bakımsız görünümünden uzaklaştırdık.

Erzurum Vitrin Dergisi: Başkanım sosyal ve sportif ve kültürel faaliyetleriniz neler?

Başkan Dr. Mahmut Uçar : İlk önce sosyal faaliyet olarak hanım kardeşlerimiz için yürütmüş olduğumuz Yakutiye meslek edindirme kurslarından bahsetmek isterim..

Burada yaklaşık 15 yıldır faaliyet gösteren Yakutiye Meslek Edindirme Kursları ev hanımlarımızın olmazsa olmaz haline geldi. Burada ev hanımlarımız bir yandan el sanatlarında kendilerini geliştirirken diğer yandan da ev ekonomisine katkı sağlayabiliyor ve kurs bitiminde sertifika alarak kendi işletmesini açmaya hak kazanabiliyor.

Göreve geldiğimiz 1 Nisan 2019’dan itibaren meslek edindirme kurslarında şuana kadar 47 kursiyerimiz sertifika alarak kendi işini kurma hakkı kazanmıştır.

Yakutiye Belediyesi olarak Futbol, Kayak ve Boks alanlarında sportif faaliyetlerimizi yürütmekteyiz.

Futbol alanında temsilcimiz Yakutiye Belediyesporile  şuanda Bölgesel Amatör Ligi’nde mücadele etmekteyiz. Burada 23’ü bölgesel amatör lig de olmak üzere yaklaşık 250 lisanslı sporcusu bulunmaktadır. Hedefimiz ise kesinlikle büyük bir başarı göstererek BAL Ligi’nden bir üst lige yükselmek olacak.

Kayak branşında belediyemiz kayak faaliyeti projeleri ile sömestr tatillerinde yoksul çocuklara ücretsiz kayak dersleri vererek yarınlarımız olan çocuklarımızı spora kazandırıyoruz.

Boksta ise antrenör cuma yılmaz nezaretinde 100 lisanslı sporcumuz ile mücadelemizi sürdürmekteyiz.

Erzurum Vitrin Dergisi: Başkanım son olarak bizlere söylemek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Başkan Dr. Mahmut Uçar: Yakutiye bizim için çok önemli. Yakutiye bizim göz bebeğimiz. Erzurum'un kalbi. Tarihi yüzüyle Yakutiye bir ecdat yadigarı. Biz de böyle bir göreve talip olurken tüm bu özellikleri bilerek, kendimizi buna odaklayarak seçim çalışmaların başladık.

Allah'a hamdolsun, altı ayı geçen bu kısa süre içerisinde önemli işler yaptığımıza inanıyorum. Tabi ki işimizin henüz başındayız. Ama hizmet üremizin son saniyesine kadar gecemizi gündüzümüze katarak, yılmadan, yorulmadan halkımıza hizmetten taviz vermeyeceğiz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da çok önem verdiği "gönül belediyeciliği" ve "tevazu" ruhundan sapmadan mesai arkadaşlarımızla birlikte yolumuza devam edeceğiz. Ben tüm çalışma arkadaşlarıma bu vesileyle özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, hemşehrilerimize layık olduğu hizmetleri sunmaya devam edeceğimizi yineliyorum.

Erzurum Vitrin Dergisi: Başkanım bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra da sizinle yine görüşerek yaptığınız veya yapacağınız hizmetlerden yine halkımızı bilgilendirmek isteriz. Kolaylıklar diliyoruz.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erzurum, Yakutiye Belediyesi, Dr.Mahmut Uçar
Yorumlar
Haber Yazılımı