Yazı Detayı
27 Kasım 2021 - Cumartesi 11:44
 
Aklı selim için yazmış olayım…
Adnan Akgül
 
 
TESLAnın Değeri 1.01 Trilyon dolara çıktı.
Türkiye Cumhuriyeti elektrikli akıllı araç TOGG otomobil üreteceğini açıkladığı zaman pazar payı yok, dünya devleri var, biz o treni kaçırdık ne gerek var diyenler okusun lütfen.
Gerçi buna da bir bahane bulacaklardır ama ben yine de dünya gerçeklerini yazayım.
Bu gün itibariyle Mercedes, BMW, Wolkswagen, Honda, Ford, Toyota, SAIC oto, Opel, Peugeot, Fiat, Chrysler, Alfa Romeo, Citroen, Lancia, Maserati, Citroen toplam değeri 1.01 Trilyon dolar
TESLA otomotivin tek başına toplam değeri 1.01 Trilyon dolar.
Yani TESLA dünyada hemen hemen tüm otomobil şirketlerinin değeri kadar değer oluşturdu.
Peki TESLA ne zaman kuruldu? 2003 yılında.
Mercedes 1926
BMW 1916
Wolkswagen 1937
Honda 1948
Renault 1898
Peugeot 1896
Opel 1862
Ford 1903
Fiat 1899
2003 yılında kurulan TESLAnın 100 yılı aşan otomobil devlerine karşın bu gün dünyadaki tüm otomobiller kadar değerlenmesinin elbette bir sebebi var o da sadece elektrikli akıllı otomobil üretmesi. Yani yeni dünyanın eksenini doğru analiz etmiş olması.
Şöyle düşünün 2021 yılında 1 otomobil alıyorsunuz ve her sene aracınızı satmadan 0 (sıfır) bir araç almadan aracınızın yazılımını güncelleyerek yeni model yapıyorsunuz.
Aracınızda mekanik aksam az olduğu için motordan tutun fanına kadar eskime, yıpranma derdiniz yok. Yeni dünyada otomobilinizin su pompası delindi, turbosu sıyırdı, hararet yaptı, motor yandı, çekişi düştü, kayışı koptu, ön takımlarından ses geliyor vs muhabbeti çağ dışı kaldı.
İşte bu yüzden TOGG sadece Türkiye için değil Dünya için de değerli bir projedir. Çünkü TESLA gibi 100 elektriklidir, 100 elektronik akıllı otomobildir ve TESLA nın tek rakibi olacaktır.
Tabii Devrim gibi bir yol kazasına uğramazsa.
Tüm bu olanları, kafası 80 li 90 lı yıllarda kalan, bir dönem batının pompaladığı aşağılık kompleksini hala bünyesinde taşıyan, beyni hararet yapmışların anlaması mümkün değil ama ben yine de aklı selim için yazmış olayım…
Bir araba ve açık hava görseli olabilir
 
 
 
 
 
 
 
Etiketler: Aklı, selim, için, yazmış, olayım…,
Yorumlar
Haber Yazılımı