Yazı Detayı
27 Kasım 2021 - Cumartesi 11:39
 
Dilimiz Kaderimiz
Dr.Ali Taştekin
 
 
Lütfen dilimizi temiz tutalım ki yolumuz arı olsun. Sözümüze can veren iğne, zehir yerine şifalı balı olsun.
Kirli, küfürlü bir dil akar sular gibidir; genelde kaynağından pis çıkmaz, sözdedir göze gelir, yolda iken kirlenir. Durgun su duru kalmaz, çırpındıkça can bulur. Dalga denizden kiri kıyıya vurur durur.
"Küpün içinde ne varsa dışına da o sızar." Bal küpünden bal çıkar, yal çanağı yal akar.
Kalbi hem zihnimizi arıtalım su gibi, aksın dil ile bir gönlümüz, her ifadeye bağlı, ölümümüz ömrümüz. Nezaketimiz, hürmet ve muhabbetimiz çevremizi beslesin, ulaştığı gözlerle kavuşsun gönüllere, huzurlu hayat için gerekçeler üretsin.
Toplumun her kesiminde nezaket diline, saygı kültürüne ve sevgi ahlakına o kadar çok ihtiyacımız var ki...
Trafikte, siyasette, ticaret ve üretimin de tüketimin de her türünde hem her aşamasında, rıza lokmasını adalet ve muhabbetle paylaşmaya öyle muhtacız ki...
Yine öyle gereksinim duyuyoruz ki birlik ve beraberlik içinde birbirimize güç vermeye ve güvenmeye...
Önce gönlümüzü ve zihnimizi doğru kaynaklardan besleyelim, niyetimizi hakkaniyetle ve samimiyetle süsleyelim. Sonra da doğrulukta yarışmayı, iyilikle barışmayı ve muhabbetle karşılaşmayı her şeyden çok isteyelim.
Lütfen dilimizi temiz tutalım ki şu muhteşem İlahî ahenge halel gelmesin; fare gibi dişimiz dilimiz üzerinden duygu yüklü beden gemisini hırs ve haset kiniyle cehalet kibri için öfkeyle kemirmesin...
Ağzımızdan her çıkan, arzumuzla donanır.
Alnımızda yazılan dilimize dolanır.
 
Etiketler: Dilimiz, Kaderimiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı