Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ata Buz Müzesi’nde Atık Metallerden Heykeller Sergisi

Erzurum’da Atatürk Üniversitesi ile Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) işbirliğinde kurulan Ata Buz Müzesi’nde yüksek lisans öğrencilerinin atık metallerden yaptığı heykellerden oluşan sergiyle temiz çevre mesajı veriliyor.

Erzurum'da Atatürk Üniversitesi ile

Erzurum‘da Atatürk Üniversitesi ile Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) işbirliğinde kurulan Ata Buz Müzesi’nde yüksek lisans öğrencilerinin atık metallerden yaptığı heykellerden oluşan sergiyle temiz çevre mesajı veriliyor.

“Türkiye’nin tek buz müzesi” olma özelliğini taşıyan, özel ışık sistemleriyle aydınlatılan buzdan çalışmaların yer aldığı müze için Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi heykel bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri projeler üreterek yeni sergiler hazırlıyor.

Ziyaretçilerini yaz kış sıfırın altında 5 derecede ağırlayan müzede açılan sergide, geri dönüşümün önemi, heykel bölümü yüksek lisans öğrencilerinden Osman Yakıcı ile Hakan Demir’in “Buz ve Yanılsama” ve “Metalin Estetik Dönüşümü” çalışmasıyla anlatılıyor.

Buz ile metali birleştirdiler

Sergide buz ile metali birleştirerek farklı bir sunum şekli hazırlamak istediklerini anlatan Demir, şunları kaydetti:

Çevre farkındalığı için çabaladıklarını, sergide 10 eserin bulunduğunu anlatan Yakıcı, yanılsama olarak buzu ele aldıklarını, insanların geçmişten bu zamana kadar yaşadığı çevresel ortamın bilinç altındaki birikimi ile buradaki eserleri yorumlayıp anlamlandırmasını amaçladıklarını belirtti.

Tekirdağ’da yaşayan ve şehre gezmeye gelen 22 yaşındaki Tuğçe Kara da serginin çok hoşuna gittiğini, eserler arasında en çok Atatürk portresini ile Türk bayrağını beğendiğini söyledi.

Kaynak: AA / Kültür Sanat