Yazı Detayı
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 16:23
 
BAHATTİN ŞAKİR BEY'İN HEYKELİNİ KİM, NE ZAMAN, NEREDE DİKECEK?
Alparslan Kotan
 
 
 
Bahattin Şakir Bey'in Ermeni teröristlerce şehit edilişinin 99. yıl dönümü vesilesiyle şark vilayetlerimiz efkâr-ı umumîyesine geçen sene yaptığımız çağrıyı ve sorduğumuz soruyu tekrarlıyoruz:
Bahattin Şakir Bey'in heykelini kim, ne zaman, nerede dikecek?
...
Bahattin Şakir'in Türk tarihindeki yerini ve önemini tam olarak algılayabilmek için dört tarihi hadiseyi çok iyi bilerek analiz edebilmek gerekir.
Bunlardan birincisi, Şubat 1919'da toplanan Paris Barış Konferansı'dır. Bu konferansa Ermeni temsilcileri olarak katılan Boghos Nubar Paşa ile Avetis Ahoranian Kafkas Ermeni Cumhuriyeti arazisiyle birlikte Kilikya ve Doğu Anadolu'yu da içine alan yedi ilden kurulmuş olmak üzere bağımsız bir Ermeni devletinin tanınmasını talep etmişlerdir.
İkinci hadise Paris Barış Konferansı'nda dile getirilen Ermeni taleplerini yerinde incelemek için ABD Başkanı Woodrow Wilson tarafından görevlendirilen Amerikalı General James Harbord ve beraberindeki heyetin 1919 yılının yaz aylarında Doğu Anadolu'ya yaptıkları ziyarettir. General Harbord'un bu ziyaret sonrasında hazırladığı rapor ABD'nin Doğu Anadolu bölgesine ilişkin Ermeni taleplerine karşı tutumunun belirlenmesinde etkili olmuştur.
Üçüncü önemli hadise 1920 yılının Nisan ayında İtalya'nın San Remo şehrinde düzenlenen konferansdır. San Remo Konferansı'nda da Ermenileri temsil eden Boghos Nubar Paşa ile Avetis Ahoranian özellikle Doğu Anadolu bölgesine ilişkin toprak taleplerini tekrarlamışlardır.
Diğer önemli olay ise 1921 yılının Şubat ve Mart aylarında toplanan Londra Konferansı'dır.
Doğu Anadolu'yu Türklerin elinden almak için Londra ve Paris arasında mekik dokuyan Ermeni temsilcileri bu konferansta da taleplerini her türlü lobiyle destekleyerek Batılı efendilerine iletmişledir.
İşte Ermeni delegelerin her türlü uluslararası platformda dile getirdikleri bu taleplerinin kabul edilmemesinin en önemli müsebbiplerinden birisi Dr. Bahattin Şakir idi...
Bugün Doğu Anadolu bir Türk yurdu ise bu sonucu sağlayan vatan hizmetlerinin en önemli kilometre taşlarından birisi Dr. Bahattin Şakir tarafından ifa edilmişti.
Dr. Bahattin Şakir 17 Nisan 1922'de Berlin'de Ermeni suikastçileri tarafından şehit edildi.
Vefatından 14 sene sonra Hüseyin Cahit Yalçın Yedigün Mecmuası'nda adeta bir vasiyet niteliğinde olmak üzere şu satırları yazmıştı:
" ... bir gün Bahattin Şakir'in hatırasını canlandırmak lazım gelirse, onun heykeline Şark vilayetleri göğüslerini minnetle açacaklardır!"
Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ilgililerine ve şark vilayetlerimizin mülkî ve idarî amirlerine bu tarihî hatırlatmayı yaparak soruyoruz:
"Bahattin Şakir Bey'in heykelini, kim, ne zaman, nerede dikecek!"
Alparslan Kotan
 
Etiketler: BAHATTİN, ŞAKİR, BEY'İN, HEYKELİNİ, KİM,, NE, ZAMAN,, NEREDE, DİKECEK?,
Yorumlar
Haber Yazılımı