Yazı Detayı
21 Nisan 2020 - Salı 17:35
 
Bayramımız Bayram Ola
Dr.Ali Taştekin
 
 

 

Sevgili Canlar;
Ramazan orucuna az bir zaman kaldı. Eminim ki hayatımızın en güzel orucunu tutacağız. Çünkü, yaklaşık iki aydır Ramazan'a hazırlanıyoruz: 
Az yemeye, az gezmeye, az giymeye, az konuşmaya hatta az uyumaya başladık. 
Dış dünyanın koşturmacasından, iç âlemin boşluklarını "âheste çek kürekleri mehtâb uyanmasın" tarzında doldurmaya zaman bulduk. Güzergâhımızda yeni ilhamlar, yeni umut ve hayaller ile yeni güzelliklere müştak olduk. 
Kavga etmeden de konuşulduğunu, başkaları olmadan da oluşulduğunu; yalan, dedikodu, gıybet, riya ve haramdan uzak durarak da yaşandığını; hırsa kapılmadan,  kızmadan, kin tutmadan ve kibir, gurur ile  tepeden bakmadan da nefes alınabildiğini öğrenmiş olduk.
Kimsesizliği, işsizliği, çaresizliği, güçsüzlüğü ve ölçüsüzlüğün içinde ölçümsüzlüğümüzü öğrendik. 
İnanan-inanmayan, zengin-fakir, âlim-cahil, zahir-batın, evvel-âhir ve sen-ben gibi kavramların aslında ayrım yapmak için yersiz ve yetersiz olduğunu anladık. Böylece; geçmişe yanmaktan, geleceğe kanmaktan; birine kin tutmak, ötekine hor bakmaktan ve berikini kıskanmaktan; dışımızdan kaygı duymak, içimizdekine korku salmak ve öç almak gafletinden büyük ölçüde kurtulduk.
Yalansız, talansız, dek, dubara ve dolansız; zina, zarar, ziyansız; gıybet,  gammazlık, goygoy ve gümansız; alaysız, kalaysız, olaysız günlerde; edepsiz, hayasız,  arsız, izansız ve de duygu, düşünce ve emekte hayırsız, uğursuz hem usulsüz davranışlar, eskiye nazaran, bir hayli azaldı. Hırsız hırlıya borçlu kaldı. Mahpuslar salındı, ibretler alındı; pek çok konuda mahçup kalındı. Dualar, zikirler, şükürler birbirine bağlandı, gönül birlikteliği az da olsa sağlandı. 
Gerçek oruç bu olsa gerek:
Hemhal olmak, empati kurmak; doğayla barışıp doğal yaşamak. .. Allah'ın kullardan beklediği; huzur içinde, güven vererek barışık yaşamak ve olanda hikmet, olacakta rahmeti yakalayarak her türlü zahmetten kurtulup, şükran duyguları içinde sonsuz bilgi hazinesinden yeni güzellikler yakalamak ve hayatı bir nefes gibi bütün canlarla birlikte paylaşmak değil mi?..
Hadi öyleyse, insan olma bilincini yakalayarak, İlâhî birlikteliğimizin idrakine varalım da etrafta kusur aramak yerine, yeni bir dünya kuralım; içinde ölüm kadar yakın gerçek varken, zulüm gibi "kıldan ince  kılıçtan keskince" terazisi gevşek tuzaklar bulunmasın. 
Sevgili İnsanlar;
Bu Ramazan'da alabildiğine anlayışlı, uyumlu, nazik ve saygılı olalım; önce kendimize, sonra  bütün kendilerimize ve kedi değillerimiz ile kendi kendiliğimize...
Ramazanımız bayrama, Bayramımız da bütün tavrımız, tarzımız ve tamlığımızla tüm takıntılarımızdan kurtulan insanlığımıza hayran olsun.   Dr. Ali Taştekin

 
Etiketler: Bayramımız, Bayram, Ola,
Yorumlar
Haber Yazılımı