Yazı Detayı
04 Haziran 2020 - Perşembe 12:47
 
Erzurum Havalimanı “Çalışmamaları”
Av.Adem BİNGÖL
 
 

Kazım Karabekir Paşa'ya ait olduğu da söylenen ve şimdilerde gerçekliğini yitiren bir söz; ”Erzurum, doğunun Paris’i”

Evet, günbegün gerçekliğini yitirse de hakikaten geçmişten gelen ve Erzurum’un; tarihi, ekonomik, kültürel ve jeopolitik durumları itibari ile hak ettiği bir unvandı.

Yakın dönem gelişmeler, ne yazık ki Erzurum’da gözle görülür bir gözden düşmeyi gösteriyor. Erzurum, her alanda barındırdığı dinamik potansiyeline rağmen, yakın zamanda ciddi bir ihmalin yaşandığı kente dönüştü.

Çok açık ki, öteden beri ülkenin yönetici kadrolarında üstlendiği görevleri layığı ile yerine getirmiş ve her defasında ülke insanının menfaatine çaba sarf etmiş bu kentin insanı, her ne kadar bunları ek bir beklenti ile yapmamış olsa da, hakkı olanından da çoğu zaman mahrum bırakılmaktadır.

Ülke siyasetinde bir kültüre dönüşen belli bölgenin tahakkümü ile yönetimde insan kayırmacılığı, Erzurum’u ama en çok bu ülkenin ortak aklını ve vicdanını yönetimde dışarıda bırakmak istiyor.

Temsilde adaletin, hizmetlerde adil ve eşit kalitenin dağılımın gözetilmediği bir ortamda Erzurum da bu adaletsizlikten payını fazlası ile almış durumda.

Eşitler arasında daha eşitin yalnızca bir bölgenin olduğunun peşin kabulü, yaşanan basit ve olağan sorunların çözümüne dahi en büyük engel olmaya devam ediyor.

Kurulan böylesi bir sistemde, kente sahip çıkması istenen kimselerin de kudretlerini uzun zaman önce kaybettiği gerçeği ortaya çıkıyor.

Bu noktada gözümüze bir örnek çarpıyor.

Yurdun dört bir yanına havayolunun yayıldığı, adeta uzakların yakın edildiği bir dönemde, Erzurum’un hava ulaşımında epeydir yaşadığı ciddi sorun, doğunun Paris’i sözüne bir ironi katıyor artık.

Çözümsüz bir ironi bu durum..!

Hava ulaşımında gerek havalimanının fiziksel eksiklikleri gerekse de biraz da buna bağlı ihtiyacı karşılamayan sefer yapısı (tabi buna da bağlı yüksek bilet fiyatları) bu ironinin bir parçası.

Çoğu batı kenti ile Erzurum’a havayolu dışındaki ulaşım yolculuğu, güneş ve ay ışığı arasında zamanı isteyince bu yol pek de kolay olmuyor.

Yani kentin öz insanı için de turizm kaynağı için de hava yolu şart.

Hava yolunun fiziksel eksikliklerinin düzeltilmesi amacı ile aslında yıllar önce bir ihale yapıldı. Sonrasında yüklenici firma önce taşeron firmalar ile sonradan da kendi imkânları ile çalışmalara başladı. Sorun galiba gideriliyor derken, çalışmalar bir türlü tamamlanamadı. Yüklenici firma sürekli bir şeyleri bahane ediyor, sonuç olarak sorun bir türlü giderilemiyor.

Bu sebeple de artık, birkaç gün önce Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile beraber bu bitmeyen çalışmaları denetledi. (https://www.youtube.com/watch?v=qshBwzMtZ7c)

Vali bey, “çalışmamaları” görünce hayretler içinde kalıyor. Hatta “Burayı bitiremezsek bu ilde vali olarak görev yapamam, utancımdan sokağa çıkamam.” Diyerek isyan ediyor. Geçen sene yetişmediği gibi bu sene de yetişmeyeceği tespitinde bulunuyor.

Doğrusu bu görüntüleri izleyince aklıma hemen “Hükümet Kadın” filminde, ilçeye su getirecek boru döşeme “çalışmamaları” sahnesi geldi.

Sayın Vali; “Geçen sene de aynı şeyi yaptılar. Size güvenimiz kalmadı. Geçen yıl perişan olduk. Trabzon Havalimanı bitti, biz niye bu perişanlığı çekelim?” diyerek aslında başka bir duruma da işaret ediyor belki de..!

Bu arada Vali beyin konuşmalarından anlaşılan yüklenici firma ödeneğini almada sorun yaşamıyor. Yani işin yapılmamasında, bugünlerde en temel sorun olan ekonomik faktörlerin de rolü yok.

Kuşkusuz Vali Bey çok ama çok haklı. İsyanı ile Erzurum insanının hislerine tercüman olduğu da söylenebilir.

Ama bu kadar kolay mı gerçekten? Yani koca kentin valisinin ve belediye başkanının, yaptığı anlaşmaya karşı alacağını alamayan esnaf durumunda kalması normal midir? İşi alan müteahhit kime veya neye güveniyor da kentin yöneticilerini karşısına almakta hiç ama hiç çekinmiyor?

Sahiden sorun nedir, bu iş neden çözülemiyor?

Kentin valisinin ve belediye başkanının da anlayamadığı üzere tam bir muamma.

Yukarıda anlatmıştık aslında. Ama tam da burada bir daha yazmak gerekiyor herhalde.

Eşitler arasında daha eşitin yalnızca bir bölgenin olduğunun peşin kabulü, yaratılan sorunların çözümüne de en büyük engel. Kurulan böylesi bir sistemde, kente sahip çıkması istenen kimselerin de aslında kudretlerini uzunca süredir kaybettiği gerçeği, ortaya çıkan sorunları ya çözümsüz bırakıyor ya da sorunların çözümünü birilerinin keyfine bırakıyor.

Ne diyelim, batsın bu sistem...

 

Twitter : https://twitter.com/avadembingol

 

 

 

 
Etiketler: Erzurum, Havalimanı, “Çalışmamaları”,
Yorumlar
Haber Yazılımı