Yazı Detayı
07 Haziran 2019 - Cuma 20:00
 
TARİHİ İYİ OKUMAK 1-
Adnan Akgül
 
 

Yıl 17 Mart 1921. Yunanistan İngilizlerden aldığı izinle Vatan topraklarına saldırmaya başlamıştır. Devletin kasasında hiç para bulunmamakta. Azerbaycan 1918 yılında bağımsızlığını ilan etmiş çiçeği burnunda bir devlet ama güçlü bir birliktelikle  kurulduğu ve petrol rezervlerini emin ellere teslim ettiği için bölgesinde etkin bir pozisyonda. Gazi Mustafa Kemal Paşa tek çare olarak Bakü Büyükelçisi olan Memduh Şevket Bey aracılığı ile Azerbaycan Başbakanı Neriman Nerimanov’a bir mektup gönderir ve borç para talep eder. Mektup eline ulaşan Nerimanov 500 Kilo altını gözünü kırpmadan Ankara’ya ulaştırır. Kısa bir süre sonra da bir mektupla beraber Rusya’dan aldığı 10.000.000 Altın Rubleyi yine Ankara’ya ulaştırmıştır. Nerimanov’un mektubunda aynen şunlar yazmaktaydı; ‘’Paşam Gardaş Gardaşa borç vermez, elinden tutar’’. 

Tarih 23 Ağustos 1921. Sakarya’ya kadar ilerleyen Yunan askerleri karşısında durumu haber alan  Nerimanov bu defa Bir Alay Azeri Askerini muharebe bölgesine göndertir. Sakarya Meydan Muharebesinde bozguna uğrayan Yunanistan Ege Bölgesine doğru geri çekilmek zorunda kalmıştır. 

Tarih 1922. Yunanistan işgalinin tamamen bitmesi gerektiğine karar verilir ve Kurtuluş Savaşının son hamlesine yapılır. Altın Vuruş kararı alınır. Durumu öğrenen Nerimanov bu defa da 9 Bin Ton Gazyağı ve 350 Ton GARDAŞ benzini gönderir. Savaş başladığı ve bittiği ana kadar Türk Ordusunun asla yakıt ihtiyacı olmamıştır. 

Yıl 1944. Hükümet CHP de ve İnönü Devletin başında. Boraltan Köprüsü hadisesini herkes bilir bilmeyen açsın okusun. Ben size daha vahim bir resmî bilgi aktarayım.

Yıl 1945.
Türkiye’ye sığınan 1.100 Müslüman Azeri Gardaş Yozgat’ta bir mülteci kampında misafir edilmektedir.  İçlerinde Din adamı, Bilim Adamı, Sanatçı, Edebiyatçı, zamanında askeri görevli ve kadın, erkek, çocuk bulunmaktadır. Türkiye İnönü CHP si tarafından yönetilmektedir.

Bir gün askerler Mülteci Kampına gelir ve Milli Şef İnönünün emri ile Azeri Gardaşlara ‘’daha iyi bir yere götürüleceksiniz’’ diye emri ulaştırır. Apar topar Kars Akyaka Kızılçakçak Sınır Kapısına (Türkiye Ermenistan sınır kapısı olan Doğu Kapısı) götürülürler ve göz yaşlarına bakılmaksızın, yardım taleplerine kulak tıkanarak Rus Askerlerine teslim edilirler. 

1.100 kişinin yarısına yakını sınırın bir kaç yüz metre ilerisinde kurşuna dizilerek infaz edilir.
Geri kalanı ise Rus askerlerinin dipçikleri eşliğinde derdest edilerek Ermenistan’ın içlerindeki meçhul yolculuklarına doğru yola koydurulur.

Veee Yıl 2019.
Bir yanda Yunanistan’ın kutladığı aday,
Diğer yanda Azerbaycan’ın Gardaşım dediği aday.
Çünkü herkes kendinden olanı iyi tanıyor.
Unutmayın;

TARİH HER ZAMAN ÖNÜNÜZÜ AYDINLATIR VE HİÇ KİMSENİN SİZE VEREMEYECEĞİ İPUÇLARINI ÖNÜNÜZE SERER.

 
Etiketler: TARİHİ, İYİ, OKUMAK, 1-, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı